Gaz płynny znajduje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych i procesach technologicznych, ale również w transporcie. Stanowi on praktyczną alternatywę dla benzyny i oleju napędowego. Łatwy dostęp oraz oszczędności, jakie przynosi użytkowanie tego ekologicznego paliwa, sprawiły, iż cieszy się on coraz większym powodzeniem. LPG stosowany jest do napędzania wózków widłowych, pojazdów samochodowych, autobusów i maszyn.
Wózki widłowe
Gaz płynny w butlach rozwiązuje problem zasilania wózków widłowych. Doskonale nadaje się do wszystkich typów wózków. Dzięki zastosowaniu gazu płynnego jako paliwa, środowisko pracy staje się bardziej przyjazne dla pracowników. Cicha praca wózków zasilanych gazem płynnym podnosi komfort pracy. Ponadto z uwagi na ograniczoną toksyczność spalin, gaz płynny stosowany jest w magazynach żywności oraz w miejscach, gdzie pracuje wielu ludzi. Wózki napędzane gazem płynnym cechują się wydłużoną żywotnością silnika i substancji smarujących, przez co wymagają rzadszych przeglądów i nie są narażone na długie przestoje. Stosowanie gazu płynnego jako źródła zasilania wózków widłowych gwarantuje zatem niższy koszt ich eksploatacji oraz większy komfort użytkowania.
Pojazdy samochodowe – autogas
LPG stosowany jest jako paliwo do pojazdów samochodowych. Ze względu na walory ekonomiczne i ekologiczne jego zużycie w Polsce ciągle rośnie, co przedstawia poniższy wykres.
Źródło: Raport POGP 2005
Ponadto rośnie liczba samochodów zasilanych autogazem przekraczając 2 mln użytkowników, co przekłada się bezpośrednio na przyrost liczby stacji autogazu, których ciągle przybywa w całym kraju. Fenomen autogazu tłumaczony jest stale utrzymującą się różnicą cenową pomiędzy ceną benzyny a autogazu, co powoduje, że nakłady poniesione na zamontowanie instalacji w samochodzie zwracają się już po okresie 1 roku, a niekiedy nawet i wcześniej.
Do niewątpliwych zalet gazu płynnego stosowanego do pojazdów silnikowych należą:
Prezydent RP dnia 14 września 2006 r. podpisał ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z dnia 25 września 2006 r.). Ponadto zostało wydane Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006r.) określające szczegółowo wymagania jakościowe dla skroplonego gazu (LPG), umożliwiające jego kontrolę w ramach systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zgodnie z ustawą.
ul. Jachowicza 1, Rzeszów
Telefon: 17 85 440 38, 606 466 363
Szczegóły