Strona główna Produkcja gazu płynnego

Produkcja gazu płynnego

Produkcja gazu płynnego w rafineriach

W Polsce przeważające ilości gazów płynnych uzyskuje się z przerobu ropy naftowej w rafineriach, w których propan-butan powstaje głównie podczas krakowania i uwodornienia ropy naftowej, czyli procesów, w czasie których następuje termiczny rozkład węglowodorów połączony z ich uwodornieniem.

Proces krakowania, czyli rozkład dużych drobin węglowodorowych zawartych w surowej ropie naftowej na większą liczbę małych drobin polega na podgrzaniu ropy bez dostępu powietrza.

Uwodornianie ropy naftowej polega na wzbogaceniu jej w wodór w warunkach wysokich ciśnień i temperatur. Z węglowodorów ciężkich otrzymuje się węglowodory lekkie o większej zawartości wodoru i niższej temperaturze wrzenia.

W Polsce gaz płynny dla celów handlowych produkowany jest w Petrochemii Płock oraz w rafineriach w Gdańsku i w Gorlicach. PKN Petrochemia Płock jest największym w Polsce producentem gazów płynnych. Dokonuje się tutaj bardzo głębokiego przerobu dużych ilości ropy naftowej.

Podstawowymi procesami, w których pozyskuje się komponenty gazu płynnego w Petrochemii Płock S.A są:

  • Destylacja ropy naftowej (DRW)
  • Reformowanie benzyn
  • Krakingi katalityczne
  • Hydroraking (HOWK)

Schemat produkcji gazów płynnych w Petrochemii Płock

Petrochemia w Płocku prowadzi najgłębszy przerób ropy naftowej w Polsce, pozostałe dwie rafinerie produkujące gaz płynny dla celów handlowych, w Gdańsku i w Gorlicach, korzystają z podobnych technologii jak wyżej przedstawione.

Oddział Rzeszów:

GreenGas Podkarpacie Sp. z o.o.

ul. Jachowicza 1, Rzeszów

rzeszow@greengas.pl

Telefon: 17 85 440 38, 606 466 363

Szczegóły

© 2018 GreenGas | Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja: BigCom